MALIK URVI III. Coming Soon? (X-communist judge Svacek running for Constitutional court)

MALIK URVI III. Coming Soon? (X-communist judge Svacek running for Constitutional court)

MALIK URVI III. Coming Soon? (installation on the Center for Contemporary Arts DOX)

MALIK URVI III. Coming Soon? (installation on the Center for Contemporary Arts DOX)

MALIK URVI III. Coming Soon? (media event - me)

MALIK URVI III. Coming Soon? (media event - me)

MALIK URVI III. Coming Soon? (media event - michelle)

MALIK URVI III. Coming Soon? (media event - michelle)

MALIK URVI III. Coming Soon?, 2012

This is Pode Bals reaction to the presidential nomination of judge Jan Svacek to the Constitutional court. Svacek had been part of the Communist legislature in the 80s and had proved he has a totalitarian mind in his recent doings. The project is more from the field of media activism - the goal was to get the media buzz on the issue - and it worked quite well. We got the front page of a major Czech daily (Hospodarske Noviny), The Evening news on Czech TV, and many other reviews - after the action, there was only one news title that did not write about the action - the communist favouring Pravo. Otherwise the internet was full our spin, even recounting the past project of Pode Bal. Better than I could hope for:)

 

Pode Bal, 1. února 2012

Umělecká skupina Pode Bal vyvěsí v poledne 2. 2. obří portrét soudce na fasádu Centra současného umění DOX. Bývalý komunistický soudce by se mohl stát ústavním soudcem.

Členové skupiny Pode Bal instalací portrétu reagují na úmysl Václava Klause jmenovat Jana Sváčka ústavním soudcem. JUDr. Jan Sváček měl koncem osmdesátých let ze své funkce náměstka pražského soudu na starosti realizaci trestní politiky a postihy odpůrců totalitního režimu. Nyní je poradcem prezidenta a předsedou Městského soudu v Praze. Sváčkovo jmenování však nedoporučil senátní výbor pro lidská práva. Senát má o Sváčkově kandidatuře rozhodovat 8. února.

Název akce "MALÍK URVI III Coming Soon?" je parafrází na název výstavy “Malík urvi” z roku 2000, kdy Pode Bal vystavil 36 portrétů lidí, kteří se zkompromitovali za minulého režimu, a kteří roku 2000 zastávali významné posty v politice, ekonomice a veřejné sféře. O deset let později skupina uspořádala právě v DOXu druhé pokračování výstavy, kde se věnovala problematické minulosti některých soudců a státních zástupců. “Tyto výstavy byly ale spíše o nastavení současného systému moci, než o minulosti jednotlivců. Systém, který staví na funkční integraci správců totalitního násilí je nastaven tak, aby se mohl k aplikaci takového násilí kdykoliv vrátit,” uvádí ke svým projektům Pode Bal.

"Třetí díl výstavy zatím nechystáme", říká člen Pode Balu Michal Šiml, "naše akce  je spíše občanskou reakcí skupiny Pode Bal a Centra pro současné umění DOX, než uměleckým projektem". Další člen skupiny Petr Motyčka dodává: "Nemůžeme souhlasit s tím, že Klaus navrhuje zkompromitovaného soudce a zároveň svého poradce do Ústavního soudu. JUDr. Sváček bude nadále zcela jistě uplatňovat zvyky, nabyté ve službách KSČ a StB a dostane daleko větší možnost krýt a prosazovat kolegy s podobnou minulostí a smýšlením. Ředitel DOXu Leoš Válka náš projekt okamžitě podpořil, takže instalace mohla být realizována v rekordním čase".

Petr Motyčka
603 160 797
petr@podebal.cz

Michal Šiml
737 549 279
siml.michal@gmail.com
Příloha 1 - text na portrétu:

MalíK Urvi III Coming Soon?
JUDr. Sváček – kandidát na ústavního soudce


Bývalý náměstek pro trestní věci Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy v letech 1988 a 1989 byli pražskými soudy odsuzováni za demonstrace a šíření nezávislé literatury odpůrci komunistického režimu. Ze své funkce měl na starosti i realizaci trestní politiky včetně postihu odpůrců totalitního režimu v rámci naplňování politické objednávky KSČ a StB. Od 24. 6. 1987 byl kandidátem KSČ a 22. 6. 1989 se stal členem KSČ. Svou komunistickou minulost se snaží tajit. V rozporu s nálezem Ústavního soudu odmítá poskytovat údaje o politické minulosti soudců Městského soudu v Praze s argumentací, že občanům do toho nic není. JUDr. Sváček aktivně podporuje kolegy s komunistickou minulostí.

Příloha 2 – Známé souvislosti kolem JUDr. Sváčka:

V r. 2006 navrhl na jmenování soudcem komunistického vojenského prokurátora JUDr. Karla Kudláčka (dnes Krajský soud v Hradci Králové), který byl soudně potrestán za své nechvalné působení v roli správce konkurzní podstaty vytunelované společnosti H-system. JUDr. Kudláčkovi byly po té svěřovány závažné případy hospodářské kriminality, při kterých uděloval nápadně nízké tresty (např. za vytunelování 215 mil.Kč z Fondu dětí a mládeže potrestal likvidátora Pavla Žáka pouze podmíněným trestem). JUDr. Kudláčka za to zřejmě čeká další povýšení.
V r. 2010 JUDr. Sváček opětovně jmenoval na 7 let předsedou Obvodního soudu pro Prahu 6 JUDr. Dohčeviče a předsedou Obvodního soudu pro Prahu 5 JUDr. Frankiče – oba soudili trestní věci za komunistického režimu, jako spolehliví komunisté byli předsedy soudů již před rokem 89.

Další otázky se vznášejí kolem napojení JUDr. Sváčka na lidi, kteří mají blízko kriminálnímu prostředí či jsou zapojeni do klientelistických vazeb. JUDr. Sváček jako předseda Městského soudu v Praze jmenoval v r. 2011 insolvenčním správcem na majetek společnosti ECM (developer s několikamiliardovým majetkem) dr. Ivo Halu, který působí v advokátní kanceláři spolu s Petrem Sisákem, který byl pravomocně odsouzený za tunelování zkrachovalé První slezské banky, a podílel se na vytunelování tzv. litoměřických fondů. Podle informací z médií JUDr. Sváček udržuje řadu let přátelské vztahy s lobbistou a zákulisním hráčem pražské ODS Tomášem Hrdličkou. V případu vyšetřování tzv. Berkova gangu se v médiích objevily odposlechy tel. hovorů Dr. Větrovce a Dr. Sováka, kteří hovoří o schůzce s JUDr. Sváčkem. Větrovec byl odsouzen v případě konkursní mafie kolem ústeckého soudce Berky, byl členem zločinného spolčení, a čelí i dalšímu trestnímu stíhání.
Obdobný případ je případ trestně stíhaných manažerů Komerční banky (tunel za 800 mil. Kč) souzení společně se Smetkou (H-Systém), kteří ve svých osobních diářích zabavených při domovní prohlídce mají zaznamenány schůzky s JUDr. Sváčkem.

 

AKTUÁLNĚ.CZ
http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=731576
 
IHNED.CZ
http://art.ihned.cz/?p=075000_d&article[id]=54595500

IDNES.CZ
http://kultura.idnes.cz/umelecka-skupina-pode-bal-pokracuje-v-projektu-malik-urvi-v-doxu-pxc-/vytvarneum.aspx?c=A120203_105023_vytvarneum_ob
 
Týden.cz
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/klausuv-adept-na-ustavniho-soudce-v-senatu-narazil-vadi-ze-lhal-tydnu-cz_224177.html
 
Česká pozice
http://www.ceskapozice.cz/video/dox/soudce-svacek-malik-urvi
 
Literární noviny
http://www.literarky.cz/kultura/vytvarne-umeni/8053-skupina-pode-bal-demonstrativn-proti-soudci-svakovi-vyvsila-jeho-portret
 
Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=qoDP6ZVHuts